تاریخ انتشاريکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
plusresetminus
هزاران نفر در تظاهراتی در شهر استانبول در اعتراض به محکومیت «جانان کفتانچی‌اوغلو»، سیاستمدار برجسته‌ و چهره مخالف دولت ترکیه که به رئیس‌جمهوری این کشور توهین کرده بود، تجمع کردند.
۰
کد مطلب : ۲۸۲۵۵۰
تجمع هزاران نفری در استانبول علیه محکومیت یک چهره مخالف اردوغان
جانان کفتانچی‌اوغلو که به کمتر از پنج سال زندان محکوم شده است، ریاست "حزب مردم جمهوری‌خواه" استانبول را برعهده دارد. در سال ۲۰۱۹، او نقش مهمی در انتخابات شهرداری استانبول ایفا کرد.
روز شنبه تظاهرکنندگان در منطقه مرکزی "مالتپه" سرود خواندند و مخالفان پرچم‌های ملی را به اهتزاز درآوردند.
بر اساس قوانین ترکیه، محکومیت‌های کمتر از پنج سال به حالت تعلیق در می‌آیند و دو کارشناس گفتند که کفتانچی‌اوغلو زندانی نخواهد شد. تحلیلگران از او به عنوان "مغز متفکر اپوزیسیون" دولت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه یاد می‌کنند.
دیدگاه‌های کفتانچی‌اوغلو، در مورد تظاهرات‌های ضد دولتی و گروه حزب کارگران کردستان «پ‌.ک‌.ک»، از دلایل دیگری است که سبب شد دادگاه استانبول برای او پرونده تشکیل بدهد.
در سال ۲۰۱۹ خانم کفتانچی‌اوغلو از سوی دادگاه به ۹ سال و هشت ماه و ۲۰ روز حبس محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر آن را به کمتر از ۵ سال تقلیل داد و بر اساس قوانین ترکیه، احکام زیر ۵ سال اغلب به صورت تعلیقی در می‌آیند.
در آن زمان جانان کفتانچی‌اوغلو متهم شده بود که در توییتر به رجب طیب اردوغان "توهین" کرده و همچنین به "تشویش اذهان عمومی" دست زده است.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین