تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲
plusresetminus
حزب الله: امروز پنجم فوریه ۲۰۲۳ است و مرور تاریخ نشان می دهد که دقیقا بیست سال پیش دولت آمریکا با طرح یکی از بزرگترین دروغ های قرن خود، کشور عراق را به ورطه ویرانی کشاند.
۰
کد مطلب : ۳۰۳۶۵۲
پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، «کالین پاول» وزیر خارجه وقت آمریکا در روز پنجم فوریه ۲۰۰۳ در نشست شورای امنیت، پودری سفید رنگ متشکل از پوست تخم مرغ را درون یک محفظه کوچک جای داده بود، تا یکی از بزرگترین دروغ‌های تاریخ سیاسی جهان معاصر را تحویل اعضای شورای امنیت دهد!
وی در این نشست در سخنانی با آب و تاب فراوان گفت: «آنچه به شما ارائه می‌دهیم، واقعیت‌ها و مدارک مبتنی بر فعالیت‌های اطلاعاتی قوی است، موضوعی که نشان می‌دهد عراق به تسلیحات کشتار جمعی دسترسی پیدا کرده است!»
وزیرخارجه وقت آمریکا مدعی شد که صدام سلاح‌های کشتار جمعی اش را پنهان ساخته و براساس شواهدی که آن‌را «قطعی و قانع کننده» توصیف کرد، عراق را به نقض قطعنامه ۱۴۴۱ شورای امنیت متهم کرد.
پاول که بعداً از این اظهارات خود اعلام پشیمانی کرد، در آن زمان به شورای امنیت با قاطعیت تمام مدعی شد که سزاوار نیست فرصت دیگری به عراق داده شود.
پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟
پاول همچنین با متهم کردن رژیم صدام حسین به داشتن ارتباط با القاعده، خواستار افزایش فشارهای بین المللی بر عراق شد.
این دروغ آمریکایی‌ها بهای سنگینی برای عراق به همراه داشت که حتی تا به امروز نیز هزینه‌های آن را می‌پردازد. این ادعاهای دروغ به نقطه شروع تجاوز نظامی علیه عراق، قتل عام صدها هزار انسان بی گناه، تخریب خانه‌های آنها و سوزاندن آینده آنان شد.
لکه ننگ دروغ قرن برای دولت آمریکا یک رسوایی و جنایت علیه بشریت است که با مرور زمان هرگز نمی‌توان آن را از یاد برد، چه آنکه آثار آن تا امروز یعنی ۲۰ سال بعد هم ادامه دارد.
به اعتقاد کارشناسان تجاوز نظامی آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳، دروازه‌ای از بحران‌ها را به روی منطقه باز کرد که پیامدهای آن با وجود گذشته دو دهه پایان نیافته است.
پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟
 
کد خبر
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین